Relacja z 3-go pieśniobrania majowego, które odbyło się 2.05.2010 roku w parku miejskim pod patronatem Wojewody – Bożentyny Pałki – Koruby

Tym razem stanęliśmy na wysokości zadania jako organizatorzy, bo oprócz pięknego unisono Fermaty i śpiewników, zapewniliśmy uczestnikom także .... pogodę!

Na początku, dla uczczenia 6.rocznicy wejścia do Unii Europejskiej, zabrzmiał hymn Europy, czyli „Oda do  radości”.

Następnie, z okazji Roku Chopinowskiego, zaśpiewaliśmy „Życzenie” Fryderyka Chopina.

Monika Kozak wykonała pieśń Bułata Okudżawy „Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk”.

Potem zaczęły się już pieśni z epoki stanisławowskiej i na scenę zostali zaproszeni „Pieśniodawcy”, czyli Chór Reprezentacyjny Stowarzyszenia "A nam się chce!"

Połączone chóry z 1. Gimnzajum w Chęcinach (opiekun Edyta Bobryk) i Szkoły Katolickiej (opiekun Barbara Barwińska), wspólnie podawały ton „Pieśni konfederatów barskich” do słów Juliusza Słowackiego.

Przypomniany został również „Hymn do miłości ojczyzny” z 1772 roku, który był  wówczas nieoficjalnym hymnem narodowym.

Przy „Polonezie Trzeciego Maja” utworzył się taneczny korowód. W pierwszej czwórce znalazła się pani Wojewoda i poseł Henryk Milcarz, którzy bardzo ładnie sprostali wymaganiom choreograficznym prowadzącego – Jarosława Bukowskiego.

Na scenie pojawiły się kolejne chóry: Cantabile, z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Wrzosy. Obecni byli także członkowie chórów parafialnych z Zagnańska.

Solo Antoniny Grzelak ze słowami „Sadźmy,  przyjacielu, róże” było dedykowane pani Wojewodzie i prorektorowi UJK – prof. Jackowi Semaniakowi – stałemu uczestnikowi Pieśniobrań, a także autorowi wstępu do majowego śpiewnika.
Poważne pieśni były przeplatane wesołymi, takimi jak: „Pochwała wesołości” śpiewana podczas obiadów czwartkowych króla Stasia, Laura i  Filon. Jedną
z najpiękniejszych pieśni miłosnych „Wezmę ja kontusz” udało się zaśpiewać na głosy damsko – męskie i to wszystkie 13 zwrotek!

Prawdziwą niespodziankę sprawili uczestnicy rajdu konno – rowerowego, którzy jako przedstawiciele Mazowsza zaproponowali, żeby zamiast „Piękna nasza Polska cała” zaśpiewać „Świętokrzyskie jakie cudne”. Chociaż były małe potknięcia, to dzięki mocnemu zaangażowaniu publiczności warszawska ekipa jakoś dała radę. W każdym razie owacje były zasłużone!

Niewątpliwym przebojem tej „lżejszej” części był Kurdesz z dodatkową zwrotką:

"Sypnijcie groszem urzędnicy mili,
a będziem w pieśniach zawsze Was sławili.
Niech Wojewoda* tu zaśpiewa z nami,
/kurdesz, kurdesz, nad kurdeszami/ bis

* można wstawić i Prezydent, i Marszałek - w zależności od potrzeb:)

Na koniec zostawiliśmy nasze skromne "pieśniowe" przesłanie na najbliższe wybory z początkową frazą: "Kochajmy się bracia mili".

Według nas, Stowarzyszenia "A NAM SIĘ CHCE!" i Chóru Kameralnego FERMATA, nasze trzecie już, majowe Pieśniobranie było bardzo udane.
Z każdym Pieśniobraniem przybywa uczestników. Według prowadzących i obsługi było ponad 500 śpiewających. Mamy nadzieję, że spacerowicze w przyszłości też dołączą do tej grupy.

Co w Pieśniobraniach, tych specyficznych koncertach na Chór Fermata i publiczność, jest najcenniejsze? Uważamy, że to jak różni ludzie - w różnym wieku, z różnych środowisk, z różnymi umiejętnościami po prostu są razem i śpiewają. Starsi wzruszeni tak, że nawet pisać o tym trudno. Piosenka Andrzeja Rosiewicza "Pytasz mnie co właściwie Cię tu trzyma", wykonana przez nową formację - Pawła Macka (Fermata), Krzysztofa Osóbkę i Artura Ozdobę (Pieśniodawcy), wywołała prawdziwe łzy wśród tych, którzy na co dzień mieszkają daleko...

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom za aktywne uczestnictwo i za kolejną, wzruszającą lekcję patriotyzmu. Obiecujemy, że jeśli podoba się Państwu taka forma obchodzenie świąt, to będziemy się starać przekonać nasze władze, że warto Pieśniobrania wspierać. Liczymy również pomoc naszych mediów w propagowaniu tej idei.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za „bycie razem” i ... do usłyszenia

Stowarzyszenie A NAM SIĘ CHCE! i Chór Kameralny FERMATA

 

Podziękowanie od Wojewody Świętokrzyskiego

 

Wstęp do śpiewnika - Jacek Semaniak

 

Spis treści

 

Afisz

-  /  -
Strona ta stworzona została do celów dydaktycznych. Zamieszczone na niej teksty, muzyka i grafika
są własnością ich twórców. Nie zajmujemy się ich dystrybucją.